Upala uha

Upala spoljasnjeg uva se cesce vidja kod odraslih. Naziva se plivacko uvo jer se cesto javlja nakon kontakta sa vodom, kao sto je plivanje u bazenu ili jezeru. Uvo je bolno na dodir, oteceno, a moze biti prisutan i sekret neprijatnog mirisa.

Ova upala uva se dijagnostifikuje pregledom uva.

Leci se antibiotskim mastima i kremama ili kapima. Obicno je prvo potrebno ispiranje uva. Za smanjenje bolova se prepisuje analgetik (lek protiv bolova).

Kod dijabeticara ili imunokompromitovanih pacijenata ova infekcija se po nekad moze iskomplikovati te se tada prepisuju i antibiotici per os ili parenteralno.

Upala srednjeg uva

Retko se vidja kod odraslih. Ovo je prevashodno oboljenje decijeg uzrasta. Slabije razvijena funkcija Eustahijevih truba i uvecan treci krajnik su objasnjenje.

Uvo je bolno, dete obicno ima simptome respiratorne infekcije i povisenu temperaturu.

Dijagnostifikuje se pregledom uva. Bubna opna je crvena, moze biti i nabubrela zbog prisustva sekreta u srednjem uvu.

Jedna od komplikacija upale srednjeg uva je i pucanje bubne opne. Tada bol prestaje, ali postoji opasnost prodiranja bakterija kroz otvor na bubnoj opni.

Lecenje je najcesce antibiotsko. Osim antibiotika prepisuju se i kapi za nos, kao i sekretolitik. Analgetici se daju da umanje bol i obore temperaturu.